Leczenie kanałowe – ból zęba po zabiegu i sposoby radzenia sobie z nim.
Data publikacji 7 kwietnia 2021
Leczenie kanałowe to jeden ze sposobów ratowania zepsutego zęba. Niekiedy staje się jedyną drogą działania, które może zapewnić sukces terapeutyczny. Choć jest to nielubiana przez pacjentów technika, daje ona zazwyczaj zadowalające efekty. Jak przebiega tego rodzaju zabieg? Kiedy jest wykonywany?
Czym jest i jak ujarzmić ból zęba po leczeniu kanałowym?
Leczenie kanałowe jest terapią uszkodzonej trwale miazgi, która znajduję się w strukturze zęba. Często jest jedynym rozwiązaniem zastępującym usunięcie struktury z jamy ustnej. Zazwyczaj zabieg ten kojarzony jest z bólem, jednakże nowoczesne technologie oraz sposoby podejścia stomatologów do pracy minimalizują tego rodzaju nieprzyjemne odczucia. Najczęściej działania te wykonywane są z użyciem znieczulenia miejscowego. W przebiegu tego rodzaju zabiegu można wyróżnić kilka etapów. Są nimi:
– wykonanie zdjęcia RTG,
– podanie znieczulenia,
– usunięcie miazgi i oczyszczenie kanałów,
– wypełnienie kanałów materiałami stomatologicznymi,
– zamknięcie tymczasowe,
– usunięcie wypełnienia tymczasowego – kolejna wizyta,
– odbudowanie komory zęba.
Kiedy i komu zaleca się wykonanie tego rodzaju leczenia?
Zabieg leczenia kanałowego zazwyczaj rozpoczyna się u osób, które odczuwają silne bóle zęba – szczególnie w porze wieczorowej lub w nocy. Ponadto wskazaniem do wykonania tego rodzaju działań są silne reakcje bólowe na ciepło, zimno i różnego rodzaju bodźce termiczne.
Po tego rodzaju zabiegu możliwy jest duży dyskomfort oraz występujące uczucie nieprzyjemnego pulsowania.
Jak uspokoić i zminimalizować ból zęba po leczeniu kanałowym?
Ból po zabiegowy jest bardzo często towarzyszącym uczuciem. Jest to normalne zjawisko, które jest reakcją po wykonanym leczeniu. Dlaczego się on pojawia?Jest on najczęściej przyczyną rozpoczętego już wcześniej procesu chorobowego. Stan zapalny nie zdołał jeszcze zaraz po leczeniu się zmniejszyć. Uczucie to może pojawić się zaraz po terapii, jak i w późniejszym czasie. Jak walczyć z tego rodzaju skutkami?
Ból zęba po leczeniu kanałowym można nieco zmniejszyć. Pierwszą podstawową czynnością jest zażycie odpowiednio dostosowanych środków medycznych, które zawierają związki łagodzące nieprzyjemne wrażenia. Podczas tego rodzaju leczenia warto również stosować antybiotykoterapię. Ponieważ ból może utrzymywać się nawet do dwóch tygodni warto zadbać o swoje kondycje i komfort. Dodatkowo można stosować metody takie jak:
– chłodne okłady na obolałą część twarzy,
– stosowanie ziołowych płukanek,
– odkażanie jamy ustnej wodą utlenioną, itp.