Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko dziecko chodzi na palcach

Chodzenie na palcach u dzieci – czym jest spowodowane, co może oznaczać?

Data publikacji 8 września 2021


Wychowywanie dziecka to bardzo odpowiedzialne zadanie. Rolą matki oraz opiekunów jest dbanie o bezpieczeństwo oraz prawidłowy rozwój malucha. Warto więc mieć odpowiednią wiedzę na temat wzrostu oraz ewentualnych skutków niepożądanych. Podczas codziennego życia należy także zwracać uwagę na pewne nieprawidłowości, które mogą być oznaką pewnych problemów czy wad. Na co zatem należy być szczególnie wrażliwym? Które objawy mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie lub dysfunkcji? Jak zareagować, gdy dziecko chodzi na palcach? Czy jest to normalne zachowanie czy należy się tym przejmować?

O jakich chorobach może informować tego rodzaju sposób poruszania się?

Sposób przemieszczania się może bardzo wiele powiedzieć o poziomie rozwoju fizyczne czy neuronowego maluszka. To w jaki sposób układa ciało, jak stawia stopy oraz jaką podczas tego przyjmuje pozycję świadczy o rozwoju mięśni, układu kostnego czy nerwowego. Niepewne chodzenie, częste przewracanie się oraz brak koordynacji ruchowo wzrokowej może świadczyć np. o problemach z błędnikiem, czuciem głębokim czy unerwieniem. Jednym z niepokojących symptomów jest również chodzenie na paluszkach. Gdy dziecko chodzi na palcach sporadycznie, opiekunowie nie powinni się martwić. Prawdopodobnie maluch poznaje swoje ciało i możliwości. Problem pojawia się wtedy, gdy podopieczny przemieszcza się tak za każdym razem i nie potrafi prosto postawić nogi.

Co może oznaczać tego rodzaju zaburzenie?

Czym jest spowodowane?
Problemy z poruszaniem się mogą mieć różnorodne podłoże. Niekiedy problem ten wywołany jest niestety zbyt wysokimi ambicjami rodziców co do samego maluszka. Niektórzy opiekunowie oczekują zbyt szybkiego wykazywania postępów rozwojowych, które nie są naturalne dla bobasa. Za szybko pionizują swoje dzieci, sadzają i namawiają do poruszania się. Jednak nie tylko tego rodzaju czynniki wywołują tego rodzaju dysfunkcje. Kolejną przyczyną mogą być zaburzenia ze strony mięśni. Dystrofia mięśniowa, zapalenie ścięgna Achillesa czy nadwrażliwość na dotyk podeszwowej części stopy.
Gdy dziecko chodzi na placach pomimo zdrowego układu mięśniowego, można spodziewać się rozwoju wielu chorób przewlekłych. Zaburzenia te najczęściej powstają w wyniku wad genetycznych. Są nimi m.in.
– autyzm – choroba powodująca wycofanie dziecka ze siata zewnętrznego, zamknięcie się w sobie, problem z rozwojem zarówno fizycznym, jak i intelektualnym.
– ADHD – zaburzenia neurologiczne powodujące nadpobudliwość ruchową, zaburzenia psychiczne czy problem z koncentracją i skupieniem uwagi.
– obustronne porażenie kurczowe i wiele innych.

Redakcja spadental.pl

Nasi redaktorzy na stronie SpaDental.pl to zespół specjalistów z różnych dziedzin, gotowych do dostarczania różnorodnych i wartościowych treści naszym czytelnikom. Każdy z naszych redaktorów ma specjalizację w dziedzinie stomatologii, urody, wychowania dziecka, zdrowia oraz innych obszarach związanych ze zdrowiem i codziennym życiem. Nasza wieloaspektowa wiedza pozwala nam tworzyć artykuły, które nie tylko są interesujące, ale także pomocne i inspirujące dla naszych czytelników. Bez względu na to, czy szukasz porad dotyczących dbania o zęby, pielęgnacji urody, wychowania dziecka czy ogólnego zdrowego stylu życia - znajdziesz u nas odpowiednie treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?