Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle aparat na zęby

Jak działa aparat na zęby?

Data publikacji 26 stycznia 2023

Leczenie wad zgryzu odbywa się dzisiaj głównie za sprawą aparatu ortodontycznego. Wyróżniamy różne rodzaje urządzeń korygujących krzywe zęby i poprawiających wygląd oraz estetykę uśmiechu. Choć różnią się konstrukcją, sposobem zakładania i obsługi, to mają takie samo zadanie – oddziałują na zęby z taką siłą, aby zmienić ich ułożenie. Dowiedz się, w jaki sposób się to odbywa.

Aparat ortodontyczny – ogólna koncepcja leczenia

Aparat ortodontyczny, który powszechnie nazywamy aparatem na zęby, jest urządzeniem służącym do leczenia wad zgryzu. Aby skorygować ułożenie zębów, trzeba najpierw zastanowić się, jaki rodzaj aparatu będzie najlepszy.

Aparat ortodontyczny stały

Zastosowanie aparatu stałego lub ruchomego jest uzależnione głównie od tego, jaka jest skala problemu. Do większych wad u dzieci i młodzieży wykorzystuje się aparaty stałe zakładane i regulowane przez ortodontę. To cała konstrukcja składająca się z drutów, łuków, klamr i sprężyn mocowanych do zębów i oddziałujących na nie z określoną siłą. Powoduje ona minimalne, powolne, lecz sukcesywne przemieszczanie zębów i zmiany w tkance kostnej (nawarstwianie w miejscu, z którego ząb jest przesuwany i zanikanie tam, gdzie docelowo ma się znaleźć).

Aparat ortodontyczny ruchomy

Aparat ortodontyczny ruchomy jest konstrukcją mniej skomplikowaną, składającą się z drutu stalowego oraz płytki wykonanej z akrylu. Oczywiście jest on robiony indywidualnie dla każdego pacjenta, ponieważ musi idealnie przylegać do jego łuków zębowych.

W takim urządzeniu siła jest wywoływana przez śruby, które reguluje ortodonta. Sprawdza on postęp leczenia przy każdej wizycie kontrolnej, zalecając rekomendowany czas korzystania z aparatu. Można go samodzielnie wyjmować i wkładać na miejsce, dlatego w terapii bardzo ważna jest samodyscyplina.

Leczenie z użyciem aparatu ortodontycznego

Dobranie rodzaju aparatu i zalecenia dotyczące jego użytkowania nie są obowiązujące przez cały czas trwania leczenia. Przeciwnie – wymagają stałego aktualizowania i w tym celu jesteś zapraszany na wizyty kontrolne co kilka miesięcy. Pamiętaj, że siła, która działa na zęby, jest dobierana indywidualnie dla Ciebie i ma na celu przesunięcie zębów do pożądanej pozycji. Podczas wizyt lekarz sprawdza postęp leczenia i ewentualnie reguluje działanie aparatu. Cały proces trwa zazwyczaj kilka miesięcy lub nawet kilka lat, w zależności od rodzaju i stopnia wady zgryzu.

aparat na zębach

Noszenie aparatu ortodontycznego wymaga pewnej dyscypliny i wytrwałości, ale efekty leczenia są zazwyczaj bardzo satysfakcjonujące i długotrwałe.

Redakcja spadental.pl

Nasi redaktorzy na stronie SpaDental.pl to zespół specjalistów z różnych dziedzin, gotowych do dostarczania różnorodnych i wartościowych treści naszym czytelnikom. Każdy z naszych redaktorów ma specjalizację w dziedzinie stomatologii, urody, wychowania dziecka, zdrowia oraz innych obszarach związanych ze zdrowiem i codziennym życiem. Nasza wieloaspektowa wiedza pozwala nam tworzyć artykuły, które nie tylko są interesujące, ale także pomocne i inspirujące dla naszych czytelników. Bez względu na to, czy szukasz porad dotyczących dbania o zęby, pielęgnacji urody, wychowania dziecka czy ogólnego zdrowego stylu życia - znajdziesz u nas odpowiednie treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?