Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko Sprawność fizyczna dzieci

Jak poprawić sprawność ruchową u dzieci?

Data publikacji 11 października 2022

Poprawa zdolności ruchowych u dziecka to bardzo ważna kwestia, o jaką powinni zatroszczyć się wszyscy rodzice. Niezależnie od wieku sprawność fizyczna dzieci powinna być utrzymywana na jak najlepszym poziomie. Możesz w tym celu zastosować terapię ze specjalistami, a nawet kupić funkcjonalne zabawki, które przyczyniają się do poprawy zdolności motorycznych dziecka. Dowiedz się, jakie są najlepsze sposoby, aby koordynacja ruchowa u dzieci była odpowiednia.

Sprawność fizyczna dzieci – jak o nią zadbać?

Obecnie wyróżniamy wiele metod działania, które pozwalają na poprawę sprawności i koordynacji ruchowej u dzieci niezależnie od wieku. Jeśli masz małe dziecko w domu, koniecznie zadbaj o jego zdrowe żywienie, odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, a także kontroluj jego postawę podczas spacerów oraz siedzenia na krześle. Dzięki temu na pewno zareagujesz odpowiednio szybki w razie jakichkolwiek problemów rozwojowych. Oto kilka ciekawych rozwiązań pozwalających na poprawę koordynacji ruchowej u dzieci:

 1. Wykorzystaj taniec – to jeden z ciekawych sposobów poprawy sprawności fizycznej dzieci. Wybierz taką formę aktywności jeśli chcesz szybko zachęcić swoje dziecko do wspólnego działania. Taniec jest połączeniem rozrywki oraz aktywności fizycznej, co dodatkowo kształtuje organizm dziecka – nawet kilkuletniego.
 2. Graj z dzieckiem w piłkę na dworze.
 3. Spróbuj jazdy na rowerze – to sprawdzi się w przypadku starszych dzieci.
 4. Zainicjuj bieganie za przedmiotami, które są porozrzucane po domu.
 5. W przypadku niemowlaków – pozwalaj na turlanie się po ziemi, pełzanie po brzuchu.
 6. Wypróbuj proste ćwiczenia siłowe, np. rowerek w powietrzu.
 7. Poproś dziecko, aby stanęło na jednej nodze przez jakiś czas (naprzemiennie).

Powyższe porady to tylko niektóre czynności, jakie warto wykonać w ramach pracy z dzieckiem. Koordynacja ruchowa u dzieci to ważna kwestia. Jeśli zaniedbasz ją od najmłodszych lat, może okazać się, że dziecko na kolejnych etapach swojego rozwoju będzie mieć spore problemy, np. z utrzymaniem swojej stabilnej pozycji.

Zaburzenia motoryczne u dzieci – jakie są pierwsze objawy, że sprawność fizyczna dzieci jest niepoprawna?

Wyróżniamy kilka widocznych objawów tego, że koordynacja ruchowa u dzieci delikatnie szwankuje i wymaga interwencji rodzica lub specjalistów. Duża motoryka to po prostu sprawność fizyczna dzieci, która uruchamia praktycznie wszystkie partie ciała. Pierwsze oznaki zaburzeń motorycznych, to:

 • niezgrabne ruchy dziecka,
 • wypuszczanie przedmiotów z rąk,
 • potykanie się o przedmioty,
 • problemu z ubieraniem się, wiązaniem sznurówek.

Oczywiście podstawą do oceny tego, że sprawność fizyczna dzieci jest zaburzona jest fakt, iż te rozwijają się znacznie wolniej od rówieśników. W takich sytuacjach nie należy czekać – im szybciej zaczniesz pracować ze swoim dzieckiem, tym szybciej koordynacja ruchowa wróci do normy.

witaminy

Redakcja spadental.pl

Nasi redaktorzy na stronie SpaDental.pl to zespół specjalistów z różnych dziedzin, gotowych do dostarczania różnorodnych i wartościowych treści naszym czytelnikom. Każdy z naszych redaktorów ma specjalizację w dziedzinie stomatologii, urody, wychowania dziecka, zdrowia oraz innych obszarach związanych ze zdrowiem i codziennym życiem. Nasza wieloaspektowa wiedza pozwala nam tworzyć artykuły, które nie tylko są interesujące, ale także pomocne i inspirujące dla naszych czytelników. Bez względu na to, czy szukasz porad dotyczących dbania o zęby, pielęgnacji urody, wychowania dziecka czy ogólnego zdrowego stylu życia - znajdziesz u nas odpowiednie treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?