Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie pasta do zębów bez fluoru

Pasta do zębów bez fluoru – najważniejsze informacje

Data publikacji 30 marca 2021


Teraz coraz więcej osób rezygnuje z używania fluoru. Popularność zyskały natomiast pasty do zębów niezawierające tego związku, który zaczął byś posądzany o wywoływanie wyłącznie samych skutków ubocznych. A osoba dorosła w większości przypadków rzeczywiście może z niego śmiało zrezygnować.

Pasta do zębów bez fluoru

Jeżeli tylko dentysta nie zalecił jej czegoś innego, jak najbardziej wolno jej sięgnąć po pastę niezawierającą fluoru. Skoro jednak zostanie ona wyzbyta z tego jednak dość podstawowego składnika, producent powinien zadbać o uzupełnienie jej dodatkowymi komponentami. Pasta do zębów bez fluoru może być bardzo skuteczna, ale nie zawsze taka będzie. W zależności od jej składu i tego, co dokładnie się w niej znajdzie oraz w jakich ilościach wystąpią w niej poszczególne składniki, inne okaże się jej działanie i wpływ na stan zębów, dziąseł oraz pozostałych partii jamy ustnej. Jedno jest pewne – każda pasta powinna zawierać jak najmniej zbędnych dodatków. Do tego podstawowego produktu higienicznego nie trzeba ich wcale wprowadzać. Producenci często to robią, ale w ten sposób jedynie poprawiają ogólną atrakcyjność produktu i sprawiają, że zyskuje on przyjemniejszy kolor lub ładniejszy zapach. Takie dodatki nie dbają jednak o zdrowie, a wręcz mu szkodzą. Najlepsze pasty do zębów nie mają więc parabenów, sztucznych barwników czy konserwantów.

A z czego zatem tak dokładnie powinny się składać?

Czym zastępuje się fluor w pastach do zębów, które go nie zawierają? Alternatywę stanowią dla niego różne inne komponenty o podobnych właściwościach i podobnym działaniu. Do past bez fluoru wprowadza się przede wszystkim duże ilości różnych bezpiecznych i sprawdzonych środków ścierających, czyli np. krzemionkę, które mają za zadanie usuwać większe zabrudzenia i delikatnie oczyszczać szkliwo. Ważnym dodatkiem do składu są też substancje wykazujące się działaniem przeciwbakteryjnym. Częściowo chronią one przed próchnicą, ale też i innymi chorobami dziąseł i zębów. Pasta do zębów bez fluoru powinna mieć też właściwości przeciwgrzybiczne oraz przeciwzapalne, zapewniane przez dodatkowe pojawiające się w niej substancje. No i zapach. Na sam koniec to właśnie o nim warto wspomnieć. Niby nie jest on parametrem najważniejszym, ale jednak każdy, po umyciu swojej buzi, chciałby odczuwać w niej tę wyjątkową świeżość i przyjemny posmak. Z tego względu pewne ilości środków zapachowo-odświeżających w pastach do zębów są po prostu niezbędne. W tych bardziej naturalnych używa się m.in. szałwii, mięty i innych ziół.

Redakcja spadental.pl

Nasi redaktorzy na stronie SpaDental.pl to zespół specjalistów z różnych dziedzin, gotowych do dostarczania różnorodnych i wartościowych treści naszym czytelnikom. Każdy z naszych redaktorów ma specjalizację w dziedzinie stomatologii, urody, wychowania dziecka, zdrowia oraz innych obszarach związanych ze zdrowiem i codziennym życiem. Nasza wieloaspektowa wiedza pozwala nam tworzyć artykuły, które nie tylko są interesujące, ale także pomocne i inspirujące dla naszych czytelników. Bez względu na to, czy szukasz porad dotyczących dbania o zęby, pielęgnacji urody, wychowania dziecka czy ogólnego zdrowego stylu życia - znajdziesz u nas odpowiednie treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?