spadental.pl

spadental- uroda, zdrowie

pasta do zębów dla niemowląt
Dziecko

Pasta do zębów dla niemowląt – jaką wybrać?

Stomatolodzy dziecięcy są zgodni co do tego, że pielęgnację i higienę jamy ustnej należy rozpocząć już u bardzo małych dzieci. Rodzice powinni zająć się tym tematem już w pierwszych dniach życia maluszka. Oczywiście początkowo taka pielęgnacja będzie koncentrować się wyłącznie na dziąsłach, ale z czasem, gdy dziecku wyrosną już pierwsze mleczne ząbki, obejmie również pozostałe części jamy ustnej. Dziąsła niemowlaka wystarczy natomiast przemywać kilkukrotnie w ciągu dnia. Do tego celu można użyć zwilżonego gazika. A co potem? Co zrobić, gdy samo przemywanie przestanie już wystarczać, a potrzebna stanie się pasta do zębów dla niemowląt?

Jak wybrać ten produkt i mieć pewność, że prawidłowo wpłynie on na stan jamy ustnej maluszka?

Oczywiście zęby maluszków znacząco różnią się od stałych zębów osób dorosłych. Charakteryzuje je przede wszystkim zupełnie inny typ budowy. A to właśnie on sprawia, że u dzieci występuje zupełnie inne zapotrzebowanie na fluor, czyli substancję odpowiadającą za zdrowy i prawidłowy stan zębów. Pewne jest, że dobra pasta do zębów dla osób dorosłych musi ten fluor zawierać. Coraz częściej mówi się jednak o tym, że wbrew temu, co sądzono jeszcze kilka lat temu, maluszkom ten fluor nie jest do niczego potrzebny. Warto więc wypróbować takie pasty, które nie będą go zawierać. Z całą pewnością nie zaszkodzą one delikatnym mlecznym ząbkom.

Skład produktu

Wybierając jakikolwiek produkt dla dziecka, trzeba popatrzeć na jego skład. Na opakowaniu każdego artykułu znajdują się szczegółowe informacje na temat tego, jakie substancje zostały w nim zawarte, tak więc wystarczy je sprawdzić. Dobra pasta do zębów dla niemowląt nie może więc zawierać fluoru. Jeżeli w jakiejkolwiek części składu pojawia się fluor, pastę lepiej odłożyć z powrotem na półkę i poszukać dla niej bezpieczniejszej oraz lepszej alternatywy. Później to wszystko się zmieni. Z czasem, gdy maluch trochę podrośnie i ukończy już drugi czy trzeci rok życia, jego zapotrzebowanie na fluor naturalnie wzrośnie, więc wtedy można będzie już myć jego ząbki klasyczną pastą z fluorem.

Ogólnie rzecz biorąc najlepsze pasty dla dzieci to te pasty, które działają dość łagodnie. Są delikatne i dla zębów, i dla dziąseł. Nie wprowadzają do jamy ustnej żadnych mocno działających, agresywnych substancji, które mogłyby wywoływać pewne podrażnienia czy inne skutki uboczne. Higiena jamy ustnej maluszka to jednak nie tylko samo mycie ząbków. Bardzo ważne jest to, aby z dzieckiem regularnie chodzić do dentysty i takie wizyty zacząć odbywać jak najwcześniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *