Rodzaje i wykorzystanie aparatów ortodontycznych.
Data publikacji 1 kwietnia 2021
Ortodoncja to dział stomatologii, który zajmuje się korekcją, naprawą oraz kontrolą zgryzu, który niekiedy jest nieprawidłowy. Dziedzina ta leczy również zęby, które są nieprawidłowo ustawione i wyrastają w niewłaściwy dla siebie sposób. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia możliwe jest zapobieganie przyszłych problemów z uzębieniem, jak również leczenie już powstałych bezpiecznymi bezbolesnymi technikami. Jedną z najbardziej powszechnych technik korekcji jest założenie aparatu. czym one są? Do czego służą? Jakie rodzaje aparatów ortodontycznych można wyróżnić?
Czym one się cechują? Kiedy znajdują zastosowanie?
Aparaty na żeby to mechanizmy, których zadaniem jest przede wszystkim wymuszenie prawidłowego ułożenia poszczególnych elementów jamy ustnej. Prostują szczękę, uściślają zęby, jak również wymuszają prawidłowy ich układ. Dzięki tego rodzaju terapii możliwe jest uzyskanie zarówno ładnego efekty wizualnego, jak i czynnościowego głównego aparatu mowy. Częstym pacjentami zakładów ortodontycznych okazują się także ludzie, którzy odczuwają ból zębów spowodowany ich złym wzrostem. Klientami mogą być zarówno dzieci, młodzi, jak i osoby dorosłe. Które symptomy mogą być powodem do tego rodzaju terapii? Wśród głównych przyczyn tego rodzaju zabiegu znajdują się:
– problemy genetyczne, dziedziczność tego rodzaju problemów,
– częsty ból uzębienia oraz stawu szczękowo-żuchwowego.
– częste bóle głowy spowodowane uciskiem w szczęce,
– wady wymowy, które wyraźnie prowokowane są złym zgryzem,
– nieładny wygląd zewnętrzny uzębienia,
– wiele innych.
W tych i innych przypadkach należy dobrać odpowiednie leczenie
Wśród wielu metod znajduje się stała lub czasowa korekcja za pomocą prawidłowo dobranych narzędzi. Warto tu zwrócić uwagę na rodzaje aparatów ortodontycznych. Są nimi:
– aparat ortodontyczny ruchomy, przeznaczy dla najmłodszych. Jest to sprzęt, który można w każdej chwili dostosować do stale rosnącej szczęki małego pacjenta. Narzędzia te można także pogrupować na bierne i czynne mechanicznie. Ruchome aparaty zdejmowane przede wszystkim pozwalają na samodzielne wyjęcie go z jamy ustnej, łatwą higienę, jak również szybką naprawę czy ustawienie.
– aparat stały – stosowany u dorosłych. Wykonany z różnego rodzaju materiałów, w zależności od potrzeb, wymagań oraz upodobań i możliwości pacjenta. Aparaty te wykonane są z pierścieni, zamków i łuku, który przytrzymuje poszczególne elementy.
– aparaty samoligaturujące,
– lingwalne,
– aparaty kosmetyczne,
– retencyjne – wykorzystywane zaraz po terapii stałym urządzeniem, itp.