Śniadaniówka dla dzieci – jak ją przygotować?
Data publikacji 1 maja 2021Teraz już nawet małym dzieciom coraz częściej zdarza się sięgać po różnego rodzaju fast-foody. A oczywiście nie są one niczym dobrym ani dla osób dorosłych, ani tym bardziej dla tych, które wciąż jeszcze znajdują się w fazie rozwoju. Wina leży jednak po stronie rodziców. Kilkulatek nie ma przecież żadnego wpływu na to, jak wygląda jego śniadaniówka dla dzieci i czym jest ona wypełniona. Rodzic powinien więc sam zadbać o to, by jego maluch zawsze mógł spożyć coś wartościowego, zdrowego i mocno odżywczego. A jak skomponować właśnie tego rodzaju śniadanie, które dziecko zawsze będzie mogło zabrać ze sobą do przedszkola lub szkoły?
Śniadaniówka dla dzieci
Zanim przejdziemy do omówienia tego, co powinno pojawić się w śniadaniówkach, zobaczmy, jakie pojemniki do przechowywania śniadań występują w ogóle na rynku. Czym charakteryzują się te najlepsze? Wyróżnia je kilka podstawowych parametrów. Na pewno zawsze optymalnym wyborem będą śniadaniówki o zróżnicowanej i bogatej formie. Im więcej różnych przegródek się w nich znajdzie, tym oczywiście lepiej. Przegródki powinny być przy tym zróżnicowane, by posłużyły do przechowywania różnych części potraw – sałatek, owoców, kanapek czy zdrowych słodyczy. Warto też zwrócić uwagę na materiał śniadaniówki. Niezależnie od tego, czy będzie on silikonowy czy metalowy, na pewno powinien być sztywny, aby śniadanie nie zostało zgniecione podczas przechowywania go w plecaku czy torbie. Śniadaniówka musi być też szczelna, ale dziecko nie może mieć problemów z tym, by ją otworzyć. No i jej wygląd też ma znaczenie. Dzieciaki na pewno dużo chętniej sięgną po zdrowe produkty umieszczone w ładnym kolorowym pojemniczku niżeli zwykłym przezroczystym opakowaniu.
Zdrowe propozycje
Jako że taka lepsza i bardziej funkcjonalna śniadaniówka dla dzieci zawsze będzie posiadać rozmaite przegrody o zróżnicowanych pojemnościach i wielkościach, z łatwością można umieścić w nich wszelkie wartościowe produkty. Główną część wypełnią na ogół klasyczne kanapki. Najlepsze będą te wykonane z pełnoziarnistego żytniego pieczywa, chudej drobiowej wędliny oraz świeżych warzyw. W drugiej komorze warto umieścić jakiś dodatek białkowy. Może być to zwykły jogurt naturalny, ale też i małe opakowanie kefiru bądź maślanki. Przyda się jeszcze coś słodkiego. W ramach zdrowego deseru można zaproponować dzieciom po prostu różne kolorowe owoce, które najlepiej pokroić w mniejsze kawałeczki, aby wyglądały bardziej apetycznie. A co do picia? Tylko i wyłącznie woda. Nawet owocowe soczki stu procentowe nie są dobrym wyborem dla dzieci.