Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Naturalne pasty do zębów

Naturalne pasty do zębów – czym się wyróżniają?

Data publikacji 25 lutego 2022

Pasty do zębów z naturalnym składem cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Czym wyróżniają się naturalne preparaty do higieny jamy ustnej? Sprawdź!

Pasta do zębów jest niezbędnym elementem codziennej higieny. Wybór odpowiedniego preparatu może jednak stanowić nie lada wyzwanie. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto wybierać do zębów pasty naturalne, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Czym wyróżniają się naturalne pasty do zębów?

Naturalne pasty do zębów to produkty, które nie zawierają substancji potencjalnie niebezpiecznych dla naszego zdrowia. W takich preparatach nie znajdziemy składników pochodzenia zwierzęcego, parabenów, ftalanów, formaldehydu, SLS/SLES itp. W naturalnych pastach do higieny jamy ustnej znajdują się wyłącznie substancje pochodzenia naturalnego, które delikatnie, a zarazem skutecznie dbają o nasze zęby. W sklepach można znaleźć m.in. naturalne pasty wybielające, pasty usuwające kamień nazębny, produkty na krwawiące dziąsła, pasty na suchość jamy ustnej, a także preparaty naturalne przeznaczone dla osób, które zmagają się z nadwrażliwością zębów.

Jakie składniki znajdziemy w naturalnych pastach do zębów?

Wysokiej jakości pasta naturalna powinna składać się wyłącznie z substancji ziołowych i roślinnych. W składzie naturalnych preparatów do higieny jamy ustnej warto szukać takich substancji jak m.in.:

 • Ksylitol – wzmacnia szkliwo i chroni je przed próchnicą;
 • Naturalne glinki – działają przeciwzapalnie, przyspieszają gojenie ran dziąseł;
 • Rumianek – zmniejsza stany zapalne i krwawienia dziąseł;
 • Mięta – odświeża oddech i wzmacnia dziąsła;
 • Szałwia – działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie; 
 • Nagietek – ma działanie antybakteryjne, zapobiega stanom zapalnym jamy ustnej;
 • Olejek goździkowy – działa bakteriobójczo i przeciwbólowo;
 • Propolis – ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

Jakich składników unikać w pastach do zębów?

Istnieją składniki, których warto unikać w pastach do zębów. Jakie substancje nie powinny się znaleźć w naturalnych preparatach do higieny jamy ustnej?

 • SLS (Sodium Laureth Sulfate) – silny detergent, dzięki któremu pasta dobrze się pieni. Warto jednak pamiętać, że pasty do zębów z SLS mogą być przyczyną powstawania aft, podrażnień i ubytków błony śluzowej jamy ustnej. Dlatego najlepiej wybierać produkty bez zawartości tego składnika.
 • Triclosan – stosowany jako środek antybakteryjny. Substancja ta ma wpływ m.in. na rozwój chorób nowotworowych i zaburzeń hormonalnych.
 • Aspartam – sztuczny słodzik, który stosowany w nadmiarze może powodować m.in. bóle głowy, drętwienie kończyn czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
 • Parabeny – składniki potencjalnie rakotwórcze, wpływające negatywnie na układ hormonalny.
 • PEG/PPG – składniki uważane za rakotwórcze; mogą uszkadzać strukturę genetyczną komórek.
 • Sodium Hydroxide (wodorotlenek sodu) – regulator pH o silnie drażniącym działaniu.
 • Ftalany – mogą zaburzać gospodarkę hormonalną organizmu, a także powodować uczulenia i alergie.
 • Glikol propylenowy – może powodować podrażnienia, działa drażniąco na skórę i oczy.
 • Dietanoloamina (DEA) – składnik potencjalnie rakotwórczy; może podrażniać skórę i błony śluzowe.

Gdzie kupić naturalne preparaty do higieny jamy ustnej?

Wiemy już, że warto używać naturalnych preparatów do higieny jamy ustnej. Pozostaje więc znaleźć odpowiednie miejsce do ich zakupu. Roślinne pasty do zębów w słoiku są dostępne m.in. w sklepach internetowych z kosmetykami naturalnymi. Znajdziemy tam nie tylko pasty, ale także naturalne szczoteczki do zębów oraz nici dentystyczne.

Redakcja spadental.pl

Nasi redaktorzy na stronie SpaDental.pl to zespół specjalistów z różnych dziedzin, gotowych do dostarczania różnorodnych i wartościowych treści naszym czytelnikom. Każdy z naszych redaktorów ma specjalizację w dziedzinie stomatologii, urody, wychowania dziecka, zdrowia oraz innych obszarach związanych ze zdrowiem i codziennym życiem. Nasza wieloaspektowa wiedza pozwala nam tworzyć artykuły, które nie tylko są interesujące, ale także pomocne i inspirujące dla naszych czytelników. Bez względu na to, czy szukasz porad dotyczących dbania o zęby, pielęgnacji urody, wychowania dziecka czy ogólnego zdrowego stylu życia - znajdziesz u nas odpowiednie treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?