Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko zabawy z niemowlakiem

Różne propozycje zabaw z niemowlakiem

Data publikacji 5 września 2021


Zabawa to bardzo ważna i stała część życia każdego malca. Nie ma takiego dziecka, które nie lubiłoby się bawić. Nawet niemowlaki potrzebują tej rozrywki. W pierwszych miesiącach życia uczą się głównie poprzez zabawę, dlatego też z jej pomocą mogą rozwijać swoje pierwsze umiejętności i pozyskiwać informacje na temat świata, otoczenia czy innych ludzi. Jeżeli jednak dopiero niedawno wszedłeś w rolę rodzica, najprawdopodobniej nie masz zielonego pojęcia o tym, jak powinny wyglądać rozwijające i bezpieczne zabawy z niemowlakiem. Na szczęście możesz oprzeć się na poradach bardziej doświadczonych rodziców. Znajdziesz je właśnie w tym tekście.

Zabawy z niemowlakiem

Szkrab, który ukończył właśnie trzeci miesiąc życia albo zaczyna coraz bardziej zbliżać się do tego przełomowego wieku, staje się już bardzo ciekawy świata i sam chce go poznawać poprzez różne zmysły. Zaczyna baczniej obserwować najbliższe mu otoczenie. Nieraz po prostu rozgląda się wokół siebie i przypatruje się poszczególnym obiektom, potrafiąc wpatrywać się w nie intensywnie całymi godzinami i uznając to za niezwykle fascynującą czynność. Wykorzystaj ten moment. Zaskocz maluszka nowymi bodźcami, pokazując mu różne kolorowe książeczki czy nawet gazety. Ważne jest tylko to, by zawierały one obrazy o mocnych i wyraźnie nasyconych barwach. Małe dzieci nie rozpoznają jeszcze zbyt dobrze kolorów. Reagują tylko na te intensywne, dlatego też najchętniej zajmują się przeglądaniem mocno kontrastowych obrazków i silnie nasyconych fotografii.

Do poznawania świata niemowlak wykorzystuje też oczywiście inne swoje zmysły

Często potrafi nasłuchiwać. Wraz z wiekiem staje się coraz bardziej wrażliwy na różnego rodzaju bodźce dźwiękowe. A zabawy z niemowlakiem nie muszą być szczególnie skomplikowane czy wymyślne. Wręcz nie powinny takie być. Zamiast więc silić się na oryginalność pod tym względem, zacznij po prostu… rozmawiać ze swoim dzieckiem! Możesz mu opowiadać o świecie, wymyślać różne historyjki albo nawet czytać książeczki. Nieważne jest to, ile dziecko zrozumie z tych historyjek. Mówiąc do niego, zawsze stymulujesz jego organizm i wspomagasz jego rozwój. Możesz też puszczać maluszkowi jakąś spokojną i powolną muzykę albo samodzielnie mu śpiewać. Niektóre dźwięki mają zbawienne działanie uspokajające. Gdy już załapiesz, jakie melodie wyciszają twojego szkraba, będziesz mógł je wykorzystać podczas usypiania. A każdy rodzic wie, jak trudno usypia się kilkumiesięczne niemowlaki. Wykorzystaj więc spokojne dźwięki do tego, by to sobie ułatwić.

Redakcja spadental.pl

Nasi redaktorzy na stronie SpaDental.pl to zespół specjalistów z różnych dziedzin, gotowych do dostarczania różnorodnych i wartościowych treści naszym czytelnikom. Każdy z naszych redaktorów ma specjalizację w dziedzinie stomatologii, urody, wychowania dziecka, zdrowia oraz innych obszarach związanych ze zdrowiem i codziennym życiem. Nasza wieloaspektowa wiedza pozwala nam tworzyć artykuły, które nie tylko są interesujące, ale także pomocne i inspirujące dla naszych czytelników. Bez względu na to, czy szukasz porad dotyczących dbania o zęby, pielęgnacji urody, wychowania dziecka czy ogólnego zdrowego stylu życia - znajdziesz u nas odpowiednie treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?