Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko skoki rozwojowe

Skoki rozwojowe – szczegółowy opis

Data publikacji 30 kwietnia 2021

Pierwsze dni, tygodnie i miesiące życia maluszka są naprawdę niezwykłym przeżyciem dla wszystkich rodziców. Z dumą obserwujesz ten pierwszy uśmiech, który w najmniej oczekiwanym momencie pojawia się na buźce twojego szkraba. Potem towarzyszysz mu podczas prób raczkowania, wstawania, siadania czy już samego chodzenia. Ten rozwój wiąże się jednak nieodłącznie z mniej przyjemnymi chwilami. Nie zawsze jest pięknie i kolorowo, z czego każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę. W trakcie pierwszych dwunastu miesięcy życia dziecko przechodzi przez różne skoki rozwojowe. Na podstawie różnych badań ostatecznie wyróżniono ich aż siedem.

O czym one zatem świadczą i jak możesz je rozpoznawać oraz na nie reagować?

Pierwszy skok występuje na ogół w momencie, gdy dziecko dociera do piątego tygodnia swojego życia. To wtedy wszystkie jego zmysły ulegają wyraźnemu wyostrzeniu. Maluch nareszcie zaczyna naprawdę odczuwać otaczający go świat i reaguje na wysyłane przez niego bodźce. Często niestety wiąże się to jednocześnie z jego gorszym samopoczuciem. Jako że mocniej odczuwa stymulację, może reagować na to płaczem wynikającym z utraty pewnego poczucia bezpieczeństwa. Ponowne zmiany zachodzą przy drugim skoku. Dla tego etapu charakterystyczne jest natomiast to, że maluch stara się baczniej obserwować swoich rodziców, przyglądając się w szczególności ich twarzom i próbując odczytać z nich różne emocje bądź informacje.

Następnie skoki rozwojowe są jeszcze bardziej intensywne

W trzecim skoku maluch zaczyna mieć większą kontrolę nad zmysłem dotyku. Potrafi chwycić przedmiot i nie wypuszcza go od razu z rąk. Wsłuchuje się w różne melodie, a nawet potrafi się do nich rytmicznie ruszać czy kiwać. Skok czwarty jest natomiast najtrudniejszy dla większości rodziców. Tutaj następuje zwykle poważny kryzys, który objawia się sporymi problemami z zasypianiem, ciągłymi wybuchami płaczu, awanturami, krzykami i ogólnymi wahaniami nastroju. Jeżeli przetrwacie ten trudny i wymagający czas, czeka na was skok piąty. Jego charakterystycznym objawem jest pojawienie się lęku separacyjnego. Bardzo ważne jest to, aby na tym etapie zapewnić dziecku maksymalne poczucie bezpieczeństwa i pełną opiekę.

Istnieją jeszcze dwa dodatkowe skoki rozwojowe – skok szósty i skok siódmy. Jako że one są jednak jeszcze bardziej skomplikowane i złożone od poprzednich, najlepiej będzie, jeżeli znajdziesz artykuły, które konkretnie się na nich skupiają. Porad możesz szukać w Internecie. Korzystaj też z doświadczenia znajomych rodziców, którzy zdołali już wychować swoje szkraby.

witaminy

Redakcja spadental.pl

Nasi redaktorzy na stronie SpaDental.pl to zespół specjalistów z różnych dziedzin, gotowych do dostarczania różnorodnych i wartościowych treści naszym czytelnikom. Każdy z naszych redaktorów ma specjalizację w dziedzinie stomatologii, urody, wychowania dziecka, zdrowia oraz innych obszarach związanych ze zdrowiem i codziennym życiem. Nasza wieloaspektowa wiedza pozwala nam tworzyć artykuły, które nie tylko są interesujące, ale także pomocne i inspirujące dla naszych czytelników. Bez względu na to, czy szukasz porad dotyczących dbania o zęby, pielęgnacji urody, wychowania dziecka czy ogólnego zdrowego stylu życia - znajdziesz u nas odpowiednie treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?