spadental.pl

spadental- uroda, zdrowie

Uroda

Czy można wybielić zęby domowymi sposobami?

Stomatologia estetyczna i profesjonalne zabiegi wybielające są bez wątpienia najskuteczniejszymi i najbezpieczniejszymi metodami poprawy wyglądu uzębienia. Wiążą się jednak niestety z dość wysoką ceną zabiegu. Czy możliwe jest osiągnięcie podobnego efektu przy pomocy domowych sposobów na wybielanie zębów i czy są one skuteczne? Wyjaśniamy.

Od czego zależy kolor zębów?

Naturalny odcień zębów zależny jest od wielu czynników. Najważniejszym z nich są uwarunkowania genetyczne, gdy odziedziczymy po przodkach jasny kolor szkliwa, zabiegi stomatologii estetycznej nie są koniecznie. Jeżeli jednak nasz naturalny kolor zębów jest ciemniejszy (żółty, szarawy lub brązowy), zdecydowanie trudniej będzie osiągnąć na nich śnieżnobiały odcień. Ogromny wpływ na kolor zębów mają też używki, nawyki pielęgnacyjne i higieniczne jamy ustnej oraz przyjmowanie niektórych leków. 

Pomimo że w dzisiejszych czasach śnieżnobiały uśmiech stał się symbolem estetyki, piękna i zdrowia jamy ustnej, to w rzeczywistości bardzo rzadko naturalne zęby mają taki odcień. Najczęściej są żółtawo-białe bądź żółtawo-brązowe. Obecnie dość łatwo nadać zębom wymarzony odcień. Z pomocą przyjść może stomatologia estetyczna Radzyń Podlaski i profesjonalne gabinety stomatologiczne. Można też próbować domowych sposobów na poprawę wyglądu i koloru zębów

Domowe sposoby wybielania zębów

Istnieje wiele domowych sposobów wybielania zębów. Przed ich stosowaniem najlepiej jest skonsultować się ze swoim dentystą, by pomógł dobrać odpowiednią metodę, bezpieczną dla zdrowia naszych zębów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze i najbardziej skuteczne domowe metody na wybielanie zębów:

  • Papka z kurkumy może pomóc w domowym wybielaniu zębów. Ta orientalna przyprawa, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, a odpowiednio stosowana wybiela zęby. Sproszkowaną kurkumę należy zmieszać np. z olejem kokosowym bądź zwykłą pastą do zębów i myć nią zęby kilka razy w tygodniu. Pierwsze efekt wybielenia widać już po ok. 5 zastosowaniach mikstury.

  • Węgiel aktywny to popularny lek na biegunkę sprzedawany w aptekach bez recepty. Ma postać czarnego proszku zazwyczaj zamkniętego w kapsułkach. To niezwykle popularny i skuteczny środek wybielający zęby, jego efekty widać czasem już po pierwszym zastosowaniu. Jak używać węgla aktywnego? Wystarczy zmieszać go ze swoją pastą do zębów bądź dodać go do oleju kokosowego i taką papką myć zęby ok. 2 razy w tygodniu.

  • Soda oczyszczona zmieszana z nadtlenkiem wodoru na konsystencję podobną do pasty do zębów, także stanowi świetny środek wybielający. Gotową papką należy myć zęby przez ok. 1 min. po czym umyć je jeszcze czystą wodą. Podczas zabiegu należy unikać mocnego szorowania dziąseł, gdyż może je to uszkodzić. Zabieg z sody jest skuteczny, ma działanie delikatnie ścierające i antybakteryjne, ale nie należy go stosować zbyt długo, gdyż może doprowadzić do uszkodzeń szkliwa.

  • Ssanie oleju działa oczyszczająco, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo na jamę ustną. Ma także działanie wybielające zęby. Zabieg polega na ssaniu i płukaniu jamy ustnej niewielką ilością (ok. 1 łyżki) oleju. Może być to olej słonecznikowy, kokosowy, rzepakowy, lniany bądź sezamowy. Ssanie oleju powinno poprzedzać tradycyjne poranne mycie zębów. Procedurę należy powtarzać regularnie, pierwsze efekty wybielania widoczne są po kilku miesiącach stosowania metody.