Higiena jamy ustnej
Data publikacji 19 kwietnia 2021O tym, że dbanie o zęby jest naszym obowiązkiem, nie trzeba chyba nikogo uświadamiać. Codzienne mycie zębów, używanie nici dentystycznych, dzięki którym pozbywamy się resztek jedzenia z przestrzeni między zębami, oraz płukanie jamy ustnej przeznaczonym do tego płynem pomagają nam utrzymywać nasze zęby w czystości.
Regularne przeglądy
I najważniejsze – należy pamiętać o regularnych przeglądach stomatologicznych, które powinny odbywać się co pół roku od ostatniej wizyty – chyba, że lekarz dentysta zaleci szybszą wizytę, bo okaże się, że nasza jama ustna wymaga wykonania w niej jakiegoś zabiegu, z którym nie warto czekać bardzo dużo czasu. W teorii wszyscy o tym pamiętamy, natomiast z praktyką niestety bywa różnie. Zasłaniamy się brakiem czasu, lękiem przed wizytą u dentysty i innymi wymówkami, a do stomatologa wybieramy się wtedy, kiedy ból zęba znacznie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. To podstawowy błąd – zęby powinno się kontrolować nawet wtedy, kiedy nic nam nie dolega, ponieważ mała dziura w zębie może nas w ogóle nie boleć. Nawet możemy nie czuć, że zrobiła nam się w zębie. Do zbadania tego potrzebny jest stomatolog. Jeśli uzna on, że konieczne jest założenie plomby, nie zwlekajmy z tym – dziura bowiem będzie się powiększać, a leczenie próchnicy, która się w nim wytworzy, jeśli nie jest wykonane na czas, prowadzi do konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego, a w skrajnych wypadkach nawet do ekstrakcji, czyli do usunięcia zęba.
Dbanie o higienę
Po usuwaniu natomiast będzie trzeba uzupełnić ubytek za pomocą sztucznego zęba. Odpowiedzmy sobie zatem sami na pytanie – czy nie warto jest zadbać o stan zdrowia naszej jamy ustnej wcześniej, a nie wtedy, kiedy wymagamy pilnej interwencji lekarza? Przecież o wiele lepiej jest dbać o higienę jamy ustnej dzięki codziennemu myciu i czyszczeniu, oraz regularnym kontrolom u lekarza, zamiast musieć usunąć zęby, które można było uratować, gdybyśmy wcześniej zgłosili się do dentysty. Lęk przed koniecznością wizyty jest dla wielu z nas przeszkodą nie do pokonania, ale w dzisiejszych czasach znieczulenie, które od lekarza na pewno dostaniemy, jeśli zajdzie taka potrzeba sprawi, że na pewno ból na pewno nie będzie dla nas aż tak dotkliwy, a nawet być może nie będziemy go w ogóle czuć. Jeśli boimy się wizyty u stomatologa, trzeba się przełamać i wytłumaczyć sobie, że mimo wszystko robimy to dla naszego dobra, żeby nie stracić naszych naturalnych zębów zbyt wcześnie. Przecież jeśli to zaniedbamy, konieczne będzie usunięcie zębów i wstawienie sztucznej szczęki. A to z osobami w młodym, albo średnim wieku zazwyczaj nikomu się nie kojarzy, prawda?